piątek, 8 kwietnia 2016

Przywództwo i wartości

Przywództwo i wartości. Te dwa czynniki jako najważniejsze uznał wczoraj w swoim znakomitym wystąpieniu dr Daniel Lucien Bühr, Wiceprzewodniczący Ethics and Compliance Switzerland, który uczestniczył w grupie roboczej, która opracowywała standard compliance ISO 19600. W Polsce często z kolei słyszę uśmiech i powątpiewanie, gdy wspominam o tych podstawach dla systemu compliance.


Doświadczenia szwajcarskie pokazują, że jakkolwiek te dwa ww. czynniki są najbardziej istotne w procesie budowy skutecznego programu compliance, to w praktyce zbyt często zdarza się, że poświęca im się najmniej uwagi. Wydawane są czasem naprawdę spore środki na rozbudowę działów compliance,  na wybajerzone szkolenia elearningowe, filmy, grafiki i inne wodotryski. A jedynie 1% zasobów na realne dotarcie do kluczowych interesariuszy i określenie tych wartości, które są, czy będą najważniejszym fundamentem, na którego straży ma stanąć system compliance.


Compliance to ludzie. By do nich dotrzeć trzeba jasno komunikować oczekiwania i korzyści, jakie płyną z ich respektowania. Warto, przy każdej okazji jakiegoś spotkania z zarządem mieć swoje przysłowiowe 5 minut o najważniejszych sprawach z compliance. Gdy stoi za nami popierający te nasze oczekiwania prezes lub właściciel, nasz przekaz znajduje zupełnie inny posłuch i zrozumienie wśród załogi. Warto o to zadbać. 

1 komentarz:

  1. Myślę, że przywództwo i wartości ma kluczowe znaczenie nie tylko w compliance.
    Podobnie jak znalezienie odpowiednich ludzi.

    Niestety w Polsce zwykle nie docenia się tych rzeczy, a na ludzi tłumaczących kluczową rolę ww. wartości, patrzy się jak na dziwaków lub naiwnych.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Wszelkie reklamowe odnośniki wklejone bez uzgodnienia z autorem Bloga o compliance nie zostaną opublikowane. Podobnie z treściami nieodpowiednimi. Za treść komentarzy odpowiadają wyłącznie ich autorzy.