poniedziałek, 24 lutego 2014

Respect Index


Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie wraz z firmę Deloitte oraz Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych od 2009 r. prowadzą corocznie aktualizowany,  pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, indeks spółek odpowiedzialnych. Czym jest ten indeks, jak powstaje i czy warto brać jego wyniki pod uwagę w decyzjach inwestycyjnych?
No dobra, oczywiście na to ostatnie pytanie wprost nie odpowiem, by nie być posądzonym o wydawanie rekomendacji inwestycyjnych ;-) Bycie guru inwestycyjnym to na pewno pociągające zajęcie, ale chyba dziękuję, postoję.


Jak czytamy na stronie GPW: „Projekt RESPECT Index ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, ale ponadto mocno akcentuje atrakcyjność inwestycyjną spółek, którą charakteryzuje m.in.  jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład informacyjny. Dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności RESPECT Indeks, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realną referencję dla profesjonalnych inwestorów”.
Wedle przyjętych przez GPW założeń, W skład RESPECT Index, wchodzą każdorazowo wyłącznie zweryfikowane w trzyetapowym procesie badawczym spółki giełdowe mające działać zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego (corporate governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarach czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych.


Proces klasyfikowania spółek obejmuje trzy etapy. Pierwszy etap ma na celu wskazanie grupy spółek o najwyższej płynności, wyłonionych z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Następnie GPW oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych dokonują oceny praktyk spółek w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, na podstawie ogólnodostępnych, publikowanych przez spółki, raportów oraz ich stron internetowych. Wreszcie Deloitte, na podstawie ankiet wypełnianych przez spółki, ocenia poziom dojrzałości spółek w zakresie CSR. Wyniki tego ostatniego, trzeciego, etapu stanowią podstawę dla wyłonienia ostatecznej listy spółek - uczestników indeksu RESPECT.


Aktualny wykaz i notowanie indeksu znajdują się tu:. Mnie osobiście cieszy, że dostrzegana jest potrzeba opisywania i porównywania się spółek w tym zakresie. Oczywiście tworzy to konkurencję, a pewnie dla części inwestorów stanowi to pewną wskazówkę, czy wybrany przez nich biznes jest nie tylko zrozumiały, efektywny i ekonomiczny; ale także, czy spełnia pewne kryteria odpowiedzialności. Mam nadzieję, że Respect Index bedzie rozwijaną inicjatywą. Czekam na następne, może z obszaru New Connect?


Jeżeli podoba Wam się mój blog i chcielibyście pomóc mi w dotarciu z nim do Waszych znajomych, proszę polecajcie go dalej. Dziękuję! Konrad SędkiewiczBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Wszelkie reklamowe odnośniki wklejone bez uzgodnienia z autorem Bloga o compliance nie zostaną opublikowane. Podobnie z treściami nieodpowiednimi. Za treść komentarzy odpowiadają wyłącznie ich autorzy.