poniedziałek, 11 września 2017

V spotkanie Grupy roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu

Jutro (12.09.2017) uczestniczę w V posiedzeniu Grupy roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu przy Ministerstwie Rozwoju, do której dołączyłem w czerwcu tego roku. Celem Grupy jest stworzenie platformy dialogu dotyczącej obecnych i przyszłych wyzwań etycznych w biznesie oraz wypracowanie standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Grupa wyznaczyła dwa zasadnicze zadania do realizacji w 2017 r.:


- opracowanie raportu pod roboczym tytułem: „Stan etyki biznesu w Polsce 2017”,
- wypracowanie przewodnika w zakresie standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych branż.

Na poprzednim, IV spotkaniu, od którego dołączyłem na zaproszenie Roberta Sroki do Grupy, była naprawdę twórcza, warsztatowa atmosfera. Także całość zapowiada się obiecująco. W pierwszej części poprzedniego spotkania uczestnicy wysłuchali trzech tzw. inspirujących prezentacji. Adiunkt Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, dr Paweł Bogacz opowiedział członkom Grupy o inicjatywie GÓRNICTWO OK, która upowszechnia standardy odpowiedzialności społecznej w branży górniczo-hutniczej.

Prof. nadzw. dr hab. Aleksandra Kuzior, Kierownik Katedry Stosowanych Nauk Społecznych Politechniki Śląskiej opowiedziała o etyce jako fundamencie działalności „zrównoważonego przedsiębiorstwa” w kontekście wyzwań technologicznych i społecznych. Trzecia zaś prezentacja przedstawiona przez dr hab. Barbarę Fryzeł, Kierownika Zakładu Zachowań Organizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczyła poszukiwania racjonalności i naukowego pozytywizmu  w etycznym zachowaniu organizacji. Szczególnie ta ostatnia prezentacja wywarła na mnie wrażenie.

W drugiej części spotkania Robert Stroka z EY, koordynator Grupy omówił szczegółowo propozycję struktury raportu pod roboczym tytułem: „Stan etyki biznesu w Polsce 2017” oraz przewodnika dla polskich przedsiębiorców po standardach etycznych. Spotkanie zamknięto dyskusją nad koncepcją materiałów oraz nad rekomendacjami co do dalszych prac Grupy roboczej.

W październiku planowana jest konferencja. Dam znać gdy ustalone zostaną szczegóły. 
Więcej o Grupie przeczytacie tu: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Wszelkie reklamowe odnośniki wklejone bez uzgodnienia z autorem Bloga o compliance nie zostaną opublikowane. Podobnie z treściami nieodpowiednimi. Za treść komentarzy odpowiadają wyłącznie ich autorzy.